Co to jest Midjourney? Jak tworzyć własne obrazy za pomocą AI?

Projekty oparte na zaawansowanych, samouczących się sieciach neuronowych przeżywają obecnie niespodziewany rozkwit. Już teraz za pomocą odpowiednio dobranych słów kluczowych każda osoba może wygenerować estetyczne i co najważniejsze, tworzone w mniej niż kilka minut obrazy. Na czym polega fenomen Midjourney AI, a także, jak skorzystać z możliwości generowania obrazów sztuczną inteligencją? O tym i więcej w dalszej części artykułu.

Midjourney – co to jest?

Midjourney, co to takiego? W najprostszym zrozumieniu jest to system sztucznej inteligencji (sieć neuronowa), zdolny do tworzenia skomplikowanych obrazów z tekstu wprowadzonego przez użytkownika. Na oficjalnej stronie twórcy projektu prezentują się jako „niezależne zgrupowanie pasjonatów pragnących odkrywać nowe sposoby myślenia, a także poszerzać kreatywność ludzkości”.

Sieć neuronowa opracowana przez Davida Holza, 33-letniego absolwenta Wydziału Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Karoliny Północnej to dokładniej dwie ściśle ze sobą współpracujące sieci. Pierwsza z nich odpowiada za przetwarzanie i rozumienie mowy pisanej, a druga tworzy na jej podstawie generowane treści wizualne. Końcowy efekt ich wspólnej pracy jest zazwyczaj zgodny z opisem użytkownika, AI uczy się w czasie rzeczywistym stawianych przez użytkowników haseł i znaczeń z nimi związanych.

Model sztucznej inteligencji Midjourney generator wyszkolony został na dużej liczbie obrazów. Od innych dostępnych obecnie projektów cechuje się wyraźnym naciskiem na styl artystyczny, a nie realizm. Optymalizując swój projekt, twórcy Midjourney chcieli przede wszystkim, aby generowane obrazy wyglądały dobrze.

Na czym zbudowane jest Midjourney AI?

Twórcy nie ujawnili jeszcze, z jakich technologii korzystają, potwierdzają jednak, że są to najbardziej zaawansowane modele sztucznej inteligencji z miliardami aktywnych parametrów przeszkolonych na miliardach obrazów. Ponadto obrazy generowane są w chmurze działającej na zielonej energii.

Każdy pojedynczy obraz wymaga podjęcia przez oprogramowanie ok. kilku kwadrylionów operacji na sekundę. Według twórców żadna inna usługa dostępna dla ogółu społeczeństwa nigdy nie pozwoliła użytkownikom na korzystanie z tak dużych mocy obliczeniowych jednocześnie.

Generowanie obrazów - sztuczna inteligencja
Generowanie obrazów – sztuczna inteligencja

Midjourney – jak korzystać z generatora obrazów?

Obecnie oprogramowanie jest w zaawansowanej fazie beta. Aby rozpocząć korzystanie z Midjourney, discord jest aktualnie jedynym potrzebnym wymogiem. Dlatego, jeśli go nie mamy, należy zarejestrować się w aplikacji i zainstalować ją na swoim komputerze. Teraz pozostaje przejście na oficjalną stronę projektu i kliknięcie „Join the beta”.

Następnie zostaniemy automatycznie przeniesieni na Discord z zaproszeniem dołączenia do serwera Midjourney. Po akceptacji kończą się wszelkie trudności. Jak zatem wygląda tworzenie obrazów AI? Wystarczy wybrać dowolny z kanałów dla początkujących na serwerze (oznaczonych słowem newbies), a następnie wydać polecenia botowi, aby stworzyć pierwszy obraz.

Midjourney – jak używać oprogramowania?

Jak stworzyć obraz za pomocą Midjourney AI Art? Zasada działania oprogramowania prezentuje się następująco:

  • Na czacie należy wpisać komendę: /imagine, po której pojawi się tabliczka „Prompt”. Wszystko, co zostanie po niej wpisane, będzie opisem, na podstawie którego Midjourney wygeneruje obraz;
  • Aby generowanie obrazów sztuczną inteligencją działało efektywnie, należy stworzyć opis na podstawie tagów w języku angielskim. Przykładowy opis może wyglądać następująco: „young boy, 12 years old, riding, bike, road”;
  • Jeśli zmienimy jakąkolwiek część opisu, zmianie ulegnie sam obraz.

Cały proces generowania obrazu przedstawiany jest wizualne za pomocą stopniowego pojawiania się coraz większej liczby detali. Oprócz tego Midjourney umożliwia generowanie obrazów za pomocą zestawu przycisków:

  • U – związane ze zwiększeniem rozdzielczości obrazu i wzrostem liczby detali;
  • V – generuje nowy zestaw obrazów zgodny z wcześniej ustalonym opisem.

Aby obraz nie zgubił się na czacie, można poprosić oprogramowanie o przesłanie go do prywatnych wiadomości za pomocą znajdujących się na serwerze emoji.

Midjourney generator – dodatkowe funkcje dla zaawansowanych

Domyślne obrazy generowane są w proporcjach 1:1. Jeśli jednak chcemy uzyskać rozdzielczość 16:9 lub 4:4 należy dodać na końcu każdego opisu polecenie –ar, jednocześnie określając żądany współczynnik proporcji (np. –ar 16:9). Podobnie można kontrolować szerokość (–w X) i wysokość (–h X) obrazu, gdzie „X” jest parametrem mierzonym w pikselach.

Inne warte zapamiętania komendy to m.in.:

  • –chaos – poziom nieładu w przetwarzaniu obrazu;
  • –wallpaper – opcja zapewniająca wysokiej jakości obraz, np. do druku lub na tapetę urządzenia;
  • — s – poziom stylizacji obrazu. Domyślna wartość wynosi 2000, maksymalna 60000;
  • –no – pozwala wykluczyć konkretny obiekt z obrazu;
  • /settings – wyświetla ustawienia, umożliwiające dostosowanie AI w czasie rzeczywistym;
  • /info – informuje, ile darmowych prób zostało do przeprowadzenia na danym koncie.

Czy istnieje możliwość nielimitowanego generowania obrazów w Midjourney?

Istnieje możliwość opłacenia abonamentu w wysokości 10 dolarów lub 30 dolarów miesięcznie. Zapewniają one przesyłanie opisów obrazów na prywatnym serwerze, a także zwiększone ilości, dostępnych do przeprowadzenia akcji. Oprócz tego istnieją także oferty skierowane do firm, których roczne wyniki oscylują w kwotach powyżej miliona dolarów.

Midjourney AI – jakie treści są zakazane?

Jako oprogramowanie społecznościowe Midjourney ustala zasady i ograniczenia w zakresie dozwolonych treści. Obrazy mogące wprawić w przerażenie, nacechowane wulgarnością lub treściami dla dorosłych są surowo zabronione. Użytkownicy niechętnie stosujący się do regulaminu mogą zostać automatycznie zablokowani.

Twórcom Midjourney nie podoba się także pomysł wykorzystywania sztuczne inteligencji w celu tworzenia fałszywych zdjęć, opartych na zasadach deepfake. Według nich jest to „niezwykle niebezpieczne” nadużycie.

Midjourney – czy warto korzystać?

Midjoruney jest niezwykle ciekawym projektem, aktywnie wspieranym przez swoich twórców. Wielość ustawień, nastawienie na artyzm, aniżeli realizm, a także ogromna grupa zrzeszonych fanów stoją za wysokimi notami sieci neuronowej.

Z jej pomocą osoba, która przedtem była bardzo daleko od jakiejkolwiek formy sztuki, może stworzyć swój własny obraz, a powstałe dzieło powiesić na ścianie, czy wykorzystać do bardziej zaawansowanych prac. Najlepsze kreacje wykonane w Midjourney można przeglądać na oficjalnym Discordzie lub Twitterze pod hasztagiem #midjourney.

Press ESC to close