Sztuczna inteligencja – filmy. Jakie filmy o sztucznej inteligencji warto zobaczyć?

Sztuczna inteligencja jest czymś, co jeszcze wiele lat temu było nam obce i nie przypuszczaliśmy, że będzie dziś nam tak bliska. Okazuje się, że dziś AI jest tak naprawdę wszędzie – w medycynie, przemyśle i sprzęcie elektronicznym. Często zastanawialiśmy się nad tym, kiedy w pełni ten rodzaj inteligencji zastąpi człowieka bądź jak bliska jest granica jej obecności w życiu społeczeństw. Jako że filmy potrafią czasem przedstawiać absurdalne sytuacje, postanowiliśmy zastanowić się nad tym, jakie filmy o sztucznej inteligencji warto polecić. Mamy kilka tytułów, które sprawią, że będzie można się dobrze bawić, a zarazem nie zabraknie głębokich przemyśleń, więc zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

A.I. Sztuczna inteligencja

Pierwszym filmem, o którym chcemy powiedzieć więcej, to „A.I. Sztuczna inteligencja”. Co ciekawe, był to film, w którym zagrał młody Jude Law, a swoją premierę miał w 2001 roku. Technologia wyglądała wtedy znacznie inaczej niż dziś. Za ster reżyserski odpowiadał mistrz tego typu kina Steven Spielberg, do którego napisał również scenariusz wraz z Ianem Watsonem. Film jest z gatunku dramatu oraz sci-fi. Przebieg filmu traktuje o podejściu bardziej romantycznym do SI, ponieważ głównym motywem są losy chłopca-robota Davida. David, który poszukuje miłości i zostaje zaadoptowany przez pracownika Cybertronics i jego żonę aż do momentu, w którym ich dziecko zostanie w pełni wyleczone z nieuleczalnej choroby, a do tego czasu zostaje zamrożone.

Film pokazuje prawdziwą historię robota mającego uczucia, więc nie jest to stricte technologia bezuczuciowa. Sztuczna inteligencja film w postaci „A.I. Sztuczna inteligencja” przedstawia futurystyczny świat, w którym roboty mają uczucia. Często zastanawiamy się nad tym, czy roboty będą w stanie zaspokoić ludzkie potrzeby, nawet w tej kwestii psychologicznej. Jak wspomnieliśmy, jest to film z 2001 roku, a swoją aktualnością cały czas zaskakuje nowych widzów. 

2001: Odyseja kosmiczna

Nazwa filmu mogłaby sugerować, że jest to współczesne dzieło, ale to mylne podejście. Szukając kolejnego kultowego filmu o sztucznej inteligencji nie można zapomnieć o dziele Stanleya Kubricka. Warto zaznaczyć, że jest to film z 1968 roku, a swoimi efektami specjalnymi z pewnością zachwyci niejednego widza. Motyw dotyczący filmu jest bardzo prosty, ale zarazem bardzo skuteczny – przeniesienie widza w przeszłość oraz przyszłość. Na początku dowiadujemy się więcej o losach pierwotnego człowieka, a później przenosi się wiele tysięcy lat później.

Filmy o sztucznej inteligencji
Filmy o sztucznej inteligencji

Dzieło Kubricka mówi o tym, że człowiek cały czas chce realizować swoje marzenia na temat nieśmiertelności. Na początku XXI wieku odnaleziono monolit, który oddziałuje w stronę Jowisza. Następnie wysyła się tam statek Discovery, który ma eksplorować to miejsce, ale okazuje się, że komputer pokładowy HAL 9000 niekoniecznie ma takie same plany jak reszta załogi. Filmy ze sztuczną inteligencją nie zawsze są udane, a ten jest prawdziwym arcydziełem i legendą kinematografii. Eksploracja kosmosu zawsze należała do ludzkich marzeń i pragnień, ale film daje też wiele do myślenia dotyczące pewnych granic pomiędzy życiem a sztuczną inteligencją.

Black Mirror

„Black Mirror” to jeden z tych seriali dostępnych na Netflixie, które są inne od wszystkich. Przede wszystkim wyróżnia go futurystyczne spojrzenie w przeszłość, ale również to, że każdy z odcinków przedstawia zupełnie inną historię i nie ma żadnej kontynuacji. Netflix stworzył już 6 sezonów tego arcydzieła, bo dotyczy szczególnie dzisiejszego świata.

Nieustannym dylematem jest to, jak mocno technologia rewolucjonizuje nasze życie. Sztuczna inteligencja film, a dokładniej serial jakim jest „Black Mirror” w dość kuriozalny sposób pokazuje nam to, jakie mogą być skutki zbyt daleko idącej oddania naszej woli w ręce sztucznej inteligencji. Łatwo jest zatracić samego siebie i widać to już obecnie. Młodzież siedząca wiecznie na Internecie, ze smartfonami w ręku – jest to obraz nowoczesnego człowieka na miarę XXI wieku. Serial miał swoją premierę w 2011 roku i okazało się, że niektóre zjawiska już się sprawdziły, choć wtedy były postrzegane jako abstrakcyjne. Nie będziemy wam spoilerować, ale produkcja Netflixa daje wiele do zastanowienia.

Blade Runner

Jeżeli chodzi o kolejny film o sztucznej inteligencji, to jak najbardziej na wyróżnienie zasługuje kolejny klasyk, tym razem z Harrisonem Fordem – Blade Runner. W Polsce jest znany pod nazwą „Łowca androidów”. Co prawda dziś samo słowo „android” kojarzy nam się z robotem i systemem operacyjnym w telefonach komórkowych zwanych smartfonami, ale w 1982 roku głównym skojarzeniem był robot, który chce zasiać strach na Ziemi. 

Film przedstawia pesymistyczną wizję naszej historii, w której to musimy odpierać ataki technologii w postaci np. bilboardów. W filmie występują androidy, które żyją 4 lata, jednak Rick Deckard ma celu walkę z nimi. To wyspecjalizowany policjant, który jednak musi odróżniać swoich przeciwników od ludzi. Ważne jest to, że datą, w której rozgrywa się akcja jest 2019 rok, więc 37 lat po premierze filmu.

AlphaGo

Ostatnim filmem z gatunku produkcji traktujących o sztucznej inteligencji jest AlphaGo. Sztuczna inteligencja filmy, o których mówiliśmy wyżej poruszały naturę walki z technologią, natomiast ostatnim filmem jest AlphaGo. Filmy o sztucznej inteligencji często kładą nacisk na ogromne emocje, natomiast tutaj produkcja dokumentalna pokazuje losy gry Go, którą zna wiele osób na całym świecie i jest to kultowa chińska rozgrywka.

Dokument porusza stworzenie maszyny, która mogłaby pokonać najlepszego gracza Go jakim jest Lee Sedol. Produkcja pokazuje cały proces testowania SI w grze, projektowania silnika. To prawdziwe starcie niczym Deep Blue kontra Gasparow. Walka technologii z człowiekiem, który przecież może wiele zapamiętać, ale ma też możliwość popełnienia błędu. Film porusza także walkę chińskiego przemysłu o przodownictwo w zakresie technologii dotyczącej sztucznej inteligencji.

Press ESC to close