Jak działa sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja kilka lat temu była popularyzowana wyłącznie przez filmy z dziedziny science fiction. Obecnie jest ona elementem otaczającego świata, choć niewiele osób jest w pełni świadomych jej sposobu działania, a nawet samej obecności. Sztuczna inteligencja jest w pełni zależna od człowieka, jednak w wielu dziedzinach skutecznie go wyprzedza. W rzeczywistości powinno być to traktowane jako korzyść dla ludzkości, a nie zagrożenie. Przedstawiamy jak działa sztuczna inteligencja i dlaczego nie należy się jej obawiać.

Na czym opiera się sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja oznaczana jest za pomocą skrótu Al od angielskiej nazwy artificial intelligence. Określa maszyny, które cechują się posiadaniem zachowań zbliżonych do ludzkich. Odbywa się to w drodze nauki przy wykorzystaniu algorytmów. Zastosowania sztucznej inteligencji mogą być w pełni różnorodne. Począwszy od samochodów, poprzez paczkomaty czy miejskie oświetlenie dostosowane do ruchu, a kończąc na cyfrowych asystentach, którzy umiejętnie zastępują człowieka w trakcie obsługi klientów. 

Coraz częściej, podświadomie zaczynamy się zastanawiać jak działa AI. Zadaniem sztucznej inteligencji jest automatyzowanie procesów, co pozwala zarówno na przyspieszenie ich realizowania jak i także samodzielne odnajdywanie rozwiązań dla posiadanych problemów. Sztuczna inteligencja nie powinna być traktowana jako produkt. W rzeczywistości jest to sposób na polepszenie jakości zarówno w przedmiotach jak i usługach.  

Jak działa sztuczna inteligencja?

Często zastanawiamy się sztuczna inteligencja jak to działa? Odpowiedź na te pytanie jest bardzo skomplikowane. Sztuczna inteligencja stanowi zbiór wielu algorytmów, które tworzą maszyny. Wdrożenie sztucznej inteligencji pozwala na osiągnięcie postrzegania, rozumowania i działania u maszyn, co dotychczas było wyłącznie cechą ludzką. Sztuczna inteligencja posiada zdolność do łączenia bardzo dużej ilości danych, które są przetwarzane w szybkim tempie wraz z inteligentnymi algorytmami. Dzięki temu system posiada możliwość automatycznej nauki wykorzystując do tego wzorce i cechy danych. W sztucznej inteligencji wyróżnia się wiele poddziedzin. Szczególnie duże zainteresowanie skupia się wokół uczenia maszynowego. 

Co to jest uczenie maszynowe?

Pomiędzy uczeniem maszynowym a sztuczną inteligencją występuje ścisłe powiązanie, jednak nie są to tożsame pojęcia. W przypadku sztucznej inteligencji charakteryzuje się ją jako umiejętność posiadaną przez system, która pozwala na naśladowanie ludzkich funkcji poznawczych. Zalicza się do tego nauka i zdolność do rozwiązywania problemów. Z kolei uczenie maszynowe jest to aplikacja należąca do sztucznej inteligencji. Dzięki uczeniu maszynowym możliwe jest opracowanie analiz przez komputer. Posiada funkcje umożliwiającą automatyzację budowy modeli analitycznych. Uczenie maszynowe wykorzystuje sieć neuronów, statystyki i badania. 

Sztuczna inteligencja jak działa w praktyce?

Najliczniejsze zastosowanie sztucznej inteligencji znajduje się w sektorze sprzedaży. Sztuczna inteligencja umożliwia przyspieszenie wykonywanie zakupów. Dodatkowo obecność algorytmów umożliwia proponowanie przedmiotów, które z dużym prawdopodobieństwem są dopasowane do jego potrzeb. Równolegle najpowszechniejszym przykładem zastosowania sztucznej inteligencji w sprzedaży przykładem są chatboty, które umożliwiają niezwłoczne udzielenie odpowiedzi na pytania zadawane przez klientów. 

Sztuczna inteligencja znalazła bardzo potrzebne zastosowanie w bankach. Za pomocą algorytmów możliwe jest wychwycenie nieuczciwych transakcji finansowych, co w dobie wyłudzeń finansowych jest szczególnie potrzebne. Ponadto sztuczna inteligencja jest stosowana do oceniania zdolności kredytowej. Równolegle sztuczna inteligencja umożliwia zarządzanie danymi zgromadzonymi w przeróżnych bazach. 

Jak działa sztuczna inteligencja
Jak działa sztuczna inteligencja

Największe nadzieje budzi zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Z dużym prawdopodobieństwem będzie mogła zlikwidować błąd ludzki i wpłynąć na nieudolność umysłu. Dodatkowo działanie algorytmów jest wykorzystywane w trakcie indywidualnych odczytów medycznych i rentgenowskich. Algorytmy znajdują zastosowanie jako prywatni doradcy, którzy przypominają o konieczności przyjmowania leków, picia wody, wykonaniu określonych ćwiczeń czy też o posiadaniu zbilansowanej diety. 

Zastosowanie sztucznej inteligencji można było dostrzec na przykładzie kamer termowizyjnych w trakcie pandemii koronawirusa na lotniskach i miejscach publicznych. Netflix określa zbiory danych, które odnoszą się do gustów widzów, aby tworzyć nowe seriale dopasowane do jak największej grupy ludzi.

Sztuczna inteligencja ma dużą szansę na wykorzystanie w rolnictwie, aby móc stworzyć zrównoważony system żywnościowy. Wówczas możliwe będzie zminimalizowanie ilości nawozów, pestycydów i konieczności nawadniania. Dzięki temu wzrośnie produktywność, a ilość herbicydów będzie o wiele mniejsza.

Zobacz również co to jest sztuczna inteligencja

Dlaczego warto wykorzystywać sztuczną inteligencję?

Sztuczna inteligencja potrafi zautomatyzować wiele procesów, co w konsekwencji umożliwia radykalne przyspieszenie wykonywania określonych zadań. Równolegle posiada zdolność do samodzielnego znajdywania rozwiązań w przypadku wystąpienia problemów. Sztuczną inteligencję nie należy klasyfikować jako produkt. W rzeczywistości jest to sposób na podnoszenie oferowanej jakości przez istniejące już produkty i usługi. Stąd bardzo chętnie wykorzystują ją największe jednostki działające na rynku, np. Apple. Zainteresowanie sztuczną inteligencją nieustannie wzrasta z uwagi na możliwość wykorzystania wielu zbiorów baz danych, co ułatwia trafienie w potrzeby klienta w rekordowo krótkim czasie przy wyłącznym wykorzystaniu algorytmów i dostrzeżonych prawidłowości. Sztuczna inteligencja w wielu miejscach zastąpi człowieka, jednak z drugiej strony stwarza szansę na błyskawiczny rozwój przedsiębiorstwa przy jednoczesnym tworzeniu nowych miejsc pracy. Współczesna sztuczna inteligencja nie stanowi zagrożenia dla społeczeństwa, a komputery nadal pozostają zależne od człowieka.

Sprawdź także czym jest Midjourney

Press ESC to close