Czym jest Jasper? O copywritingu AI słów kilka.

Wśród copywriterów istnieje obawa, że ich miejsce zajmie w przyszłości sztuczna inteligencja. Istnieją już spore grupy programistów które aktywnie pracują nad rozwojem technologii i dążą do tego aby faktycznie się tak stało. Jak wygląda aktualny stan rozwoju tego rozwiązania? Dzisiaj za przykład weźmiemy sobie jeden z najpopularniejszych narzędzi jakim jest Jasper. Co ciekawe aktualnie jest on wykorzystywany przez samych copywriterów do szybszego i sprawniejszego pisania artykułów, tekstów reklamowych czy nawet książek. Jak to możliwe, że potencjalnie niebezpiecznie narzędzie dla copywriterów jest wykorzystywane przez nich samych? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Jak działa Jasper Ai?

Jasper analizuje temat który nas interesuje, a następnie odszukuje w Internecie dane odpowiadające tej tematyce. Ostatnim krokiem jest wykorzystanie znalezionych danych w celu skonstruowania spójnych zdań tworzących gotowy artykuł.

Dla kogo przeznaczony jest Jasper?

W dniu dzisiejszym statystyka pokazuje, że głównymi klientami Jasper Ai copywriting są właściciele portali internetowych oraz copywriterzy. Osoby które korzystają z tej technologii muszą nauczyć się z nią pracować i kontrolować ją. W zależności od tematyki do jakiej tworzymy tekst, może zawierać on nieprawidłowe informacje które należy weryfikować. Kolejną sprawą i chyba największym wyzwaniem dla sztucznej inteligencji jest budowanie tekstu tak, aby zawsze zachowywać odpowiedni szyk w zdaniu oraz odpowiednią stylistykę. Tutaj przeważnie poprawki nanoszone są już właśnie bezpośrednio przez użytkowników.

AI copywriter - Jasper
AI copywriter – Jasper

Główne funkcje Jaspera

Oczywiście jak już zapewne wiesz główną funkcją Jaspera jest pisanie tekstów. Aby móc robić to w możliwie dokładny i zaplanowany przez nas sposób, dostajemy możliwość tworzenia szablonów. Oprócz tego, że redukują one czas na pisanie tekstów, pozwalają również naprowadzać sztuczną inteligencję na naszą wizję. Możemy skorzystać z gotowych rozwiązań szablonów. Jednym z nich jest AIDA Framework, który przeznaczony jest do tworzenia reklam. Do jego głównych zadań należy przyciąganie uwagi klientów, wzbudzanie zainteresowania oraz wezwanie do działania. Jeżeli chcemy zareklamować naszą usługę bądź produkt, możemy skorzystać z tego szablonu i zobaczyć jak poradzi sobie z nim Jasper. To tylko jeden z wielu przykładów ponieważ ilość dostępnych szablonów jest znacznie większa.

Kolejną funkcjonalnością Jaspera jest multi językowość. Potrafi on czytać i pisać tekst w ponad 25 językach co stawia go wysoko ponad konkurencją. W praktyce oznacza to, że pisząc dostarczając Jasperowi dane wejściowe w języku angielskim, możemy otrzymać odpowiedź w języku czeskim, szwedzkim czy nawet japońskim.

Jasper Art to totalna rewolucja jeśli chodzi o sztuczną inteligencję. Platforma pozwala na tworzenie obrazów przez sztuczną inteligencję na podstawie wprowadzonej frazy kluczowej. W Internecie możecie zobaczyć sporo przykładowych prac które zostały wygenerowane za pomocą tego systemy. Innym dobrym rozwiązaniem do tworzenia obrazów przez AI jest Midjourney, którego zalety opisaliśmy już we wcześniejszym artykule.

Ile kosztuje Jasper AI?

Na stronie internetowej projektu możecie spotkać się z trzema taryfami — Starter, Boss Mode oraz Buisness. Różnią się one przede wszystkim ceną oraz dostępnymi funkcjami. Pakiet Starter jest przeznaczony dla mniejszych twórców, którzy nie wymagają długich tekstów. Dodatkowo pakiet Boss Mode posiada funkcje Recipes oraz kontrolę plagiatu. Mimo to w dalszym ciągu główna różnica polega na długości tekstu wejściowego. W praktyce działa to tak, że im dłuższy tekst wstawimy do wejścia, tym lepszy tekst dostaniemy na wyjściu. No i tutaj pojawia się główna różnica, ponieważ pakiet Starter pozwala na wprowadzenie danych wejściowych o długości 600 znaków, natomiast Boss Mode aż do 3000 znaków. 

Wracając do ceny, wygląda to tak, że najtańszy pakiet kosztuje 29$ lub 24$ – jeśli wykupisz go na cały rok z góry. W tej cenie możemy wygenerować do 20 000 słów. Jeżeli limit ten zostanie wykorzystany, cena Jaspera wzrasta do 49$ miesięcznie, a limit słów podniesiony zostaje do 50 000 słów. 

Pakiet Business jest najdroższym najbardziej rozbudowanym wariantem oprogramowania. Detale dotyczące tego pakietu są uzgadniane indywidualnie z klientem, poprzez kontakt z działem sprzedaży. Ceny zaczynają się do 499$ miesięcznie, więc jest to raczej opcja dla klientów z dużymi wymaganiami.

Sprawdź również czym jest uczenie głębokie

Jak wypada Jasper w porównaniu do konkurencji?

Osoby śledzące tematykę sztucznej inteligencji mogły spotkać się już z kilkoma innymi asystentami AI. Świadczy to o tym, że rynek nie śpi i stale się rozwija. Wypada zapytać jak na tym rynku wypada Jasper AI w porównaniu do konkurencji? Całkiem nieźle! To co należy podkreślić to fakt, że Jasper jest tworzony specjalnie pod tworzenie treści związanych z pisaniem artykułów, tworzeniem wpisów na blogach. Dzięki temu, skupia się on w 100% na tej określonej płaszczyźnie podczas gdy inni producenci tworzą technologię która będzie również mogła być wykorzystywana np. do rozmowy na czacie. Oczywiście, taka funkcjonalność również może być bardzo przydatne jednak może ktoś spotkał się z Was z przysłowiem, że coś co jest do wszystkiego, jest do niczego? Jeśli zaufać temu stwierdzeniu do Jasper może być tutaj spokojny ponieważ skupia się on na określonym, wąskim obszarze. 

Kolejną ogromną zaletą Jaspera jest jest jego przewaga nad konkurencją ze względu na możliwość własnoręcznej nauki i rozwoju. Co to oznacza w praktyce? Im więcej korzystamy z tego narzędzia, tym więcej jest w stanie nauczyć się na podstawie naszej informacji zwrotnej, tego co poprawiamy bądź odrzucamy. To ogromna zaleta ponieważ dłuższa współpraca z narzędziem może przynosić świetne efekty.

Jasper - narzędzie do AI writingu
Jasper – narzędzie do AI writingu

Czy Jasper jest lepszy od copywritera?

Zdecydowanie nie. Pamiętajmy, że mamy tutaj do czynienia ze sztuczną inteligencją która na pewno nie jest w stanie produkować lepszych treści niż człowiek. Specjalizacją Jasper ai writing jest pisanie treści na blogi, które powinny zachęcić do ich czytania. Copywriter to osoba znająca się na pisaniu tekstów sprzedażowych, reklamowych, różnego rodzaju felietonów i nie tylko. Tak na prawdę dobry copywriter potrafi pisać teksty na wszystkie tematy. Jeżeli w jakiejś dziedzinie brakuje mu informacji, może zrobić odpowiedni research i wrócić do pisania artykułu.

Jasper to spore ułatwienie dla osób które, nie potrzebują tekstów najwyższej jakości, jednak jeszcze daleka droga do tego aby można było stawiać na równi profesjonalnego copywritera do sztucznej inteligencji.

Zobacz także co to jest komputer kwantowy

Wnioski

Jasper Ai niewątpliwie jest narzędziem które pozwala usprawnić pracę niejednemu copywriterowi bądź osobie która tworzy strony internetowe, a sama nie lubi zajmować się pisaniem treści. Prawda jest jednak taka, że w dalszym ciągu jest to sztuczna inteligencja więc czasem dochodzi do sytuacji gdy generowane są bzdury lub nic nie wnoszące, bezsensowne teksty z których ciężko się czegoś dowiedzieć.

Nie bądźmy jednak zbyt surowi ponieważ, jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałby o istnieniu takiego produktu a dzisiaj jest one dostępne dla każdego kto tylko zdecyduje się na jego zakup. Patrząc na fakt, że projekt jest cały czas rozwijany, widać tutaj ogromny potencjał i kto wie jak ta technologia będzie wyglądać w niedalekiej przyszłości. Pozostaje tylko bacznie się przyglądać i trzymać kciuki, a osoby zajmujące się pisaniem tekstów – no cóż… miejcie się na baczności 🙂

Press ESC to close